Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Boş Muhabbet / Kültür & Sanat / 90’lar Modasını Bize Özlemle Hatırlatan Nostalji Tadında Güzel Filmler

90’lar Modasını Bize Özlemle Hatırlatan Nostalji Tadında Güzel Filmler

90’ların moda konusunda altın değerinde bir dönem olduğunu şiddetle savunmaya devam ediyoruz. Bizim çocukluğumuz, kimilerinin de gençliğinin geçtiği bu güzel çağ, hem rahat hem de son derece sempatik giysiler giymemize olanak vermişti. Kot sevgimiz, çiçekli ve renkli elbiseler, havalı ve mutlu bir dönem yaşamamızı sağlamıştı. Kim ne derse desin 90’ların yeri bizim için hep ayrı kalacak. Şöyle bir düşününce, o zamanlara ait bir film açıp izlediğimizde hayat sanki 90’larda daha renkli ve deli doluymuş gibi geliyor. Bunun en tatlı kanıtlarını gördüğümüz birkaç filmi derleyip, içinizi birazcık özlemle doldurmak istedik.

1. Clueless

clueless
90’ların efsane gençlik filmlerinden biri Clueless, Fırlama Kızlar adıyla Türkçe’ye çevrilmişti ve adından anlaşılacağı üzere ergen hanım kızlarımızın birbirinden müthiş giysilerle karşımıza çıktığı bir filmdi. Ekose mini etekler, uzun ve rengarenk çoraplar, aradığımız, hayalimizi süsleyen bir podyum gibi.

2. Empire Records

empire
Empire Records yeterli dozda ekoseli etek detayıyla gönlümüze güzelce yerleşen filmlerden olmuştu. Bir ergen filminde o zamanların en tatlı, en popüler modası mini eteklerin başrol oynamasına şaşırmamak gerek. Tabii Liv Tyler ve Renée Zellweger gibi iki güzel kadının da bu müthiş giysilerin hakkını verdiğini söylemeden geçmeyeceğiz.

3. Romy and Michele’s High School Reunion

romy
90’ların sonunda gelen metalik kumaşların büyüsüne hangimiz kapılmadık? Dans müziğiyle birlikte sahneye çıkan parlak ve rengarenk giysiler “Romy and Michele’s High School Reunion” gibi güzelim filmlerde gözlerimizi kamaştırıyordu. Romy ve Michele’in tarzları kendi yaşadıkları mahallenin insanları için iddialı olabilirdi ama 1997’nin gençleri için gayet cooldu!

4. 10 Things I Hate About You

ten-things
1999 yılının en sevdiğimiz filmlerinden “10 Things I Hate About You” filmin güzel yüzlü genç starı Julia Stiles için de bir dönüm noktasıydı. Filmde giydiği kamuflaj desenli giysiler, kargo pantolonlar ve göbeği açık t-shirtlerin hepsinin yine gelmesini istiyoruz!

5. Reality Bites

reality
1994 yapımı Reality Bites, stil konusunda dönemin ikonik filmlerinden biri olmuştu. Filmin ana karakterlerden biri olan Vicky’nin, Gap’te çalışıyor olması filmin tatlılığına dair güzel bir ipucu olur sanırız. Çiçekli elbiselerin ve kot ceketlerin cenneti. 😍

6. Singles

singles
1992 yapımı Singles’ın karakterlerinin giyim tarzı da Reality Bites karakterleriyle benzerlik gösteriyor aslında. Çiçekli mini elbiseler ve siyah botların güzelliğine doyamayanlar bu filmi izleyip ilham alabilirler. Ayrıca bol miktarda yelek, deri ceket ve şapkaya da bu filmde doyabilirsiniz. ❤

7. Stealing Beauty

STEALING BEAUTY, Liv Tyler, 1996,
Liv Tyler’ın bu rüya gibi filmde giydiği beyaz uzun havadar elbiseler, incecik çiçekli desenleri gözümüzü alıyor. 1996 yılında, tam da 90’ların ortasında çıkagelen bu filmi, görsel enfesliği için defalarca tekrar tekrar izleyebiliriz.

8. Romeo + Juliet

romeo
Baz Luhrmann’ın 1996 yılına ait efsane Shakespeare uyarlaması Romeo + Juliet, parlak ve renkli görüntüleri bol bol kullanmıştı. Leonardo DiCaprio’nun ve diğer karakterlerin giydikleri Hawaii gömlekleri de 90’ların en sempatik ve güzel detaylarından biriydi.

9. Pulp Fiction

pulp-f
Uma Thurman’ın bu filmde çekiciliğini anlatmakla bitiremeyiz ama kırmızı dudakları ve tırnakları, sert ve göz alan beyaz gömleği, seksiliğini ve güçlü kadın imajını birleştirmiştir. 90’ların efsane kült filmi Pulp Fiction, o dönemin mükemmel giyim tarzını aslında en güzel yansıtanlardan.

10. Jurassic Park

jurassic-park
Tamam bu ilginç adada geçen efsane filmde genel olarak dinozorlar geçiyordu önümüzden. Ama bir de Laura Dern’in kot çeşitleriyle dolu muhteşem gardırobuna dikkat çekmek isteriz. Günlük giysilerimizin rahat ve biricik parçası kotun, gündelik hayatımıza gizliden gizliye ve tatlı tatlı nasıl girdiğini bu filmde hatırlayabiliriz.

11. Cruel Intention

cruel-int
90’ların son demlerinde, 1999 yılında gösterime giren Cruel Intention’da masumiyet timsali süveter elbiseler ve anne tarzı kotlar bu seksi filmi süslüyordu.

12. She’s All That

shes-all
Genç kadınların tulum kotlarla gezdiği, o tulumların kah sağ askısının kah sol askısının açık bırakıldığı, masum ve güzel yıllar 90’lar… “She’s All That” filminde zeki ve güzel kızımız Laney’nin seçtiği kıyafetlere bayılmamak elde değil.

13. Pretty Woman

pretty-wom
90’ların en tatlı romantik komedisi Pretty Woman’da Julia Roberts’ı birbirinden güzel giysileriyle izlemeye doyamıyoruz. Vivian Ward’ın fahişelikten dönüştükten masum ve zarif kadın imajına evrildiği süreçte hangi tarzının daha çekici olduğuna izleyenler karar verebilir…

14. The Craft

488329276b89df9bbd9212075e6eb23d0bae1ec8
1990’lar siyah sevenler için de en güzel yıllardı. Siyah botlar, koyu renk makyajlar, deri ve gümüş aksesuarlar… The Craft da bunu en güzel sergileyen filmlerdendi. Işınlayın artık bizi şu 90’lara lütfen!

Buna da bakmak ister misin?

Dersten Sıkılan Fırlama Öğrencinin Profesörü Binbir Hale Soktuğu 10 Komik Çizim

Hepimiz ilkokulda lisede veya üniversitede girdiğimiz derslerde sıkılmanın ne demek olduğunu çok iyi biliriz. Bazılarımız …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir